maktabi
12 مرداد 1401 - 18:17

مراسم معنوی روز پنجم محرم شاهرود برگزار شد/ طنین ندای یا عباس(ع)

شاهرود- آئین معنوی «یا عباس(ع) یا عباس (ع)» ویژه پنجمین روز از ماه محرم با حضور هیئات مذهبی و مردم عزادار شهرستان شاهرود برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، آئین معنوی یا عباس (ع)، ویژه برنامه شاخص عزاداری هیئات مذهبی شهرستان شاهرود بعد از ظهر چهارشنبه با حضور مردم متدین و دلباخته اهل بیت (ع) این شهرستان در حوالی مدرسه قلعه تا استادیوم تختی برگزار شد.

خبرنگار مهرع)هیئاتع)این مراسم امسال به واسطه محدودیت‌های کرونایی شیوه جدید به خود گرفت و در محل چهار راه مدرسه قلعه تا استادیوم تختی و با حضور هیئت‌های عزاداری و مردم عزادار حسینی برگزار شد. دسته موسوم به یا عباس (ع) در واقع یک گردهمایی مشترک هیئت‌های مذهبی شهرستان شاهرود است که در روز پنجم ماه محرم برگزار می‌شود.

ع)هیئت‌ها می‌آیند

هیئت‌ها می‌آیندهیئت‌ها می‌آینداین مراسم ابتدا به میزبانی تکیه زنجیری شاهرود آغاز و هیئت‌های عزاداری سینه زنان از جای جای شهر به این تکیه می‌آیند سپس به صورت مشترک با هم عزاداری کرده و بعد مسافتی را به سینه زنی می‌پردازند که البته امسال به واسطه محدودیت‌های کرونایی و شرایط شهرستان شاهرود، این مراسم قدری با تفاوت برگزار شد.

اطلاعیه شب گذشته اداره کل تبلیغات اسلامی استان سمنان مبنی بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی و همچنین تغییر مکان برگزاری مراسم عزاداری یا عباس (ع) سبب شد تا امسال این مراسم معنوی با شیوه‌ای دیگر برگزار شود.

ع)در این مراسم حضور علم‌های عزاداری هیئت‌های مختلف، شکوه خاصی را به فضای معنوی شهرستان شاهرود می‌بخشد همچنین درباره این مراسم باید گفت که در واقع یا عباس (ع) نخستین برنامه سینه زنی جمعی تمام هیئت‌های عزاداری شهرستان شاهرود محسوب می‌شود.

ع)مراسمی به قدمت تاریخ

مراسمی به قدمت تاریخمراسمی به قدمت تاریخاین مراسم قدمتی بسیار دارد و برخی در تکیه بازار و تکیه زنجیری قدمت آن را حداقل دو سده می‌دانند. این مراسم به این دلیل یا عباس نام دارد که نوحه معروفی با ترجیع بند یا عباس (ع) در آن قرائت می‌شود و مردم یا عباس (ع) گویان آن را پاسخ می‌دهند.

ع)ع)برای مثال در جایی از نوحه، مداح با اعلام سر از تنش جدا شد… از مردم کلمه یا عباس (ع) را طلبد می‌کند مجدداً نوحه سرا جمله تشنه کربلا شد را خوانده و باز مردم را با شور خاصی به بیان کلمه یا عباس (ع) دعوت می‌کند و این مراسم با این نوحه در واقع به اوج می‌رسد.

ع)ع)سینه زنی دوار یا گرد از جمله مراسم عزاداری مردم شهرستان شاهرود است که حتی در جبهه‌های حق علیه باطل در هشت سال دفاع مقدس نیز برای خود نامی دست و پا کرده بود و به سینه شاهرودی یا سینه دور میغانی هم معروف شده بود.

دوارسینه زنی هیئت‌ها

سینه زنی هیئت‌هاسینه زنی هیئت‌هادر این نوع سینه زنی هر فرد یک دستش را به کمر بند فرد کناری خود نگه داشته و با دست دیگر سینه می‌زند و این دایره به صورت کامل دور می‌خورد همچنین در مراسم سینه زنی در مسیر تکیه زنجیری هر سال این نوع سینه زنی از حالت دوار خارج و به شکل خطی اجرا می‌شود و سینه زنان با شور خاصی به عزاداری می‌پردازند.

دوارمدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان درباره تغییر برنامه امسال دسته یا عباس شاهرود به خبرنگار مهر، گفت: مردم باید بدانند که قرار نیست هیچ هیئت مذهبی و عزاداری تعطیل شود، باید سه قاعده را رعایت کرد نخستین آنها این است که باید فاصله گذاری اجتماعی را در هیئت‌های مذهبی مورد لحاظ قرار داد چرا که یکی از راه‌های شیوع ویروس کرونا تماس پوستی است.

خبرنگار مهرکروناحجت الاسلام عباس عبدالهی بیان کرد: از سوی دیگر دومین اولویت ما ماسک است چرا که دیگر راه شیوع ویروس، تنفس خواهد بود در نتیجه با راهکار ساده ماسک می‌توان از شیوع کرونا جلوگیری کرد سومین اولویت ما باید اطعام به صورت بیرون بر باشد تا سلامت مردم را مد نظر قرار دهیم لذا هیچ هیئتی با لحاظ این سه دستورالعمل تعطیل نخواهد شد و مردم عزاداری خودشان را خواهند کرد.

امسال اما هیئت‌های عزاداری مراسم مشابه را برگزار کردند مراسمی که یادآور رسمی دیرین است رسمی که بوی تاریخ می‌دهد رسمی که از لابلای تاریخ مردم شهرستان شاهرود می‌آید مردمی که محرم برایشان رنگ و بوی دیگر دارد مردمی که یا عباس (ع) گویان به استقبال اوج‌گیری مراسم عزاداری دهه اول محرم می‌روند.

ع)

منبع: مهر
شناسه خبر: 528304