maktabi
04 دی 1401 - 17:10

هشدار بغداد به گروهک‌های کُرد تجزیه‌طلب برای خروج از خاک عراق

یک عضو ارشد ائتلاف «دوله القانون» در عراق خبر داد که دولت این کشور در پیامی هشدارآمیز به گروهک‌های کُرد تجزیه‌طلب، از این گروه‌ها خواسته است که خاک عراق را ترک کنند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «ترکی جدعان» عضو ارشد ائتلاف «دوله القانون» در عراق، امروز (یکشنبه)، از پیام هشدارآمیز دولت فدرال عراق به چند گروهک کُرد تجزیه‌طلب در منطقه کردستان خبر داد.

عضو ارشد ائتلاف دوله القانون در گفت‌وگو با وبگاه «بغداد الیوم» اظهار داشت: «دولت بغداد با نگرانی تشدید مشکلاتی که این احزاب و جریان‌های مسلح مستقر در منطقه کردستان باعث آن هستند، زیر نظر دارد؛ گروه‌هایی که خاک عراق را به میدان جنگ مسلحانه با برخی از کشورهای همسایه مبدل کرده‌اند.»

ترکی جدعان در ادامه با بیان اینکه «این احزاب و جریان‌ها عملا فرایندهای امنیتی عراق را تحت الشعاع قرار می‌دهند،» خبر داد: «بغداد پیامی محرمانه و غیرعلنی برای برخی از این احزاب فرستاده مبنی بر اینکه در قبال آنچه رخ می‌دهد ساکت نخواهد ماند و حق حفظ حاکمیت [خود را] خواهد داشت.»

به گفته جدعان، در پیامی که دولت عراق برای این گروه‌ها ارسال کرده است، از این گروهک‌ها خواسته شده مقرهای خود را تخلیه کنند و فعالیت‌های خود را به خارج از مرزهای عراق منتقل کنند.

او در ادامه تأکید کرد: «فضا دادن به این احزاب ممکن است به هرج و مرج و ناامنی شدید منطقه کردستان منجر شود. افزون بر این، [نص] قانون اساسی عراق در جلوگیری از هر گونه جریان یا حزبی که امنیت کشورهای همسایه را تحت الشعاع قرار دهد، روشن است.»

پس از هشدار و حمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مواضع گروهک‌های کُرد تجزیه‌طلب در منطقه کردستان عراق، شورای امنیت ملی عراق تدابیری را جهت امن‌سازی مرزها با ایران و ترکیه و جلوگیری از استقرار گروهک‌های کُرد در این مناطق اتخاذ کرد.

شورای امنیت ملی عراق در جلسه‌ای که سوم آذرماه سال جاری به منظور بررسی این مسئله تشکیل داد، چهار تصمیم اتخاذ کرد که این چهار تصمیم عبارت بودند از: « ۱. ایجاد طرحی برای استقرار مجدد نیروهای مرزبانی عراق به منظور حفظ خط صفر مرزی با ایران و ترکیه ۲. «تأمین تمامی ملزومات موردنیاز برای پشتیبانی تدارکاتی از فرماندهی نیروهای مرزبانی و تقویت ظرفیت‌های انسانی و اموال موردنیاز و... به منظور انجام مأموریت‌ ۳.مانور با منابع انسانی وزارت کشور [عراق] جهت تقویت پاسگاه‌های مرزی۴. هماهنگی با دولت منطقه کردستان عراق و وزارت پیشمرگه برای عمل به بندهای یک و دو به منظور یکپارچه‌سازی اقدامات ملی برای محافظت از مرزهای عراق.»

پیش از این، روابط عمومی نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در اطلاعیه‌ای از آغاز حملات جدید موشکی و پهپادی قرارگاه حمزه سیدالشهدا علیه‌السلام برای انهدام مقرها و مراکز باقی‌مانده گروهک‌های تروریستی تجزیه‌طلب ضدایرانی مستقر در شمال منطقه عراق خبر داده بود.

 سردار «محمد پاکپور» فرمانده نیروی زمینی سپاه پس از انجام این عملیات اعلام کرد: «در ادامه عملیات‌های موشکی و پهپادی روزهای اخیر نیروی زمینی سپاه امروز دور جدید عملیات موشکی رزمندگان قرارگاه حمزه سیدالشهدا با حجم موثر علیه مقر ها و مراکز استقرار و سازماندهی اشرار مسلح و تروریست‌های مزدور استکبار جهانی در منطقه پردی در عمق  اقلیم شمال عراق آغاز و ضربات مهلکی به آنان وارد آمد.»

سردار «علی فدوی» جانشین فرمانده کل سپاه نیز، اواخر آبان گذشته، به حمله پهپادی و موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مقر تروریست‌ها در منطقه کردستان عراق اشاره کرد و گفته بود: «پیش از حمله به مقر تروریست‌ها در اقلیم کردستان، هم به طرف‌های عراقی و هم به دولت اقلیم کردستان هشدار داده بودیم.»

سردار فدوی تأکید کرده بود تا وقتی که دشمنان انقلاب اسلامی و کشور در داخل خاک آن ها لانه کرده و از منشأ آن لانه‌ها به مردم و کشور ما آسیب برسد به آن‌ها حمله کرده و نابودشان می‌کنیم.

پایان پیام/م

منبع: فارس
شناسه خبر: 933274