maktabi
12 مرداد 1401 - 12:17

مسکو: پلوسی به چین رفت تا توجهات را از مشکلات داخلی آمریکا منحرف کند

سخنگوی وزارت خارجه روسیه با «افسارگسیخته» توصیف کردن اقدام رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در سفر به تایوان، گفت واشنگتن با این کار می‌خواهد توجهات را از مشکلات داخلی خود منحرف کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه بامداد امروز (چهارشنبه) گفت سفر «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، اقدامی افسارگسیخته بود.

زاخارووا در مصاحبه با شبکه رادیویی «اسپوتنیک»، توضیح داد که سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا نشان داد که ایالات متحده دیگر کشورها را به هیچ چیزی حساب نمی‌کند و با این اتفاق، واشنگتن همچنین آنچه که از آبروی‌ش باقیمانده بود را نیز قربانی کرد.

اسپوتنیکوی در ادامه اظهار داشت: «فکر می‌کنم این برای همه آشکار شده است که ایالات متحده برای هیچ یک از شرکای خود ارزشی قائل نمی‌شود، خواه آنها نزدیک‌ترین متحدان راهبردی و شریک باشند، خواه کشورهایی باشند که روابط با آنها در جهات مختلف در حال توسعه است».

به نوشته وبگاه «ریانووستی» به نقل از این مصاحبه، سخنگوی وزارت خارجه روسیه با بیان اینکه آمریکا به خاطر منافع لحظه‌ای و یک موقعیت آنی حاضر است همه چیز را فدا کنند، تصریح کرد: «حتی بقایای آبروی خودشان را. اگر چیزی از منافع ایالات متحده به ویژه در منطقه آسیا باقی مانده بود، دیروز نابود شد».

ریانووستیزاخارووا همچنین افزود که مقامات آمریکایی با طرح‌ریزی سفر پلوسی به تایوان، سعی داشتند توجهات را از عملکرد خود در مسائلی بین‌المللی از جمله اوکراین و همچنین مشکلات داخلی مانند تورم، منحرف کنند.

هواپیمای پلوسی عصر سه شنبه به وقت تهران  در تایوان  فرود آمد و مقام‌های تایوانی استقبال گرمی از را از پلوسی  به عمل آوردند. سفر او به تایوان اولین سفر یک رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از سال ۱۹۹۷ به این جزیره است. پلوسی به محض ورود به تایوان در توییتی نوشت: «سفر به تایوان نشان دهنده تعهد من به یک دموکراسی پویاست.»

چین تایوان را یک استان می‌داند و همواره با هرگونه تماس بین نمایندگان تایوانی و مقامات غربی به ویژه مسئولان عالی‌رتبه سیاسی یا نظامی از کشورهایی که پکن با آنها روابط دیپلماتیک دارد، مخالف است. پکن همواره با سفر مقامات خارجی به این جزیره مخالف بوده و می‌گوید این سفرها، اصل چین واحد را نقض می‌کند و سیگنال‌های نادرستی به نیروهای جدایی‌طلب تایوان ارسال می‌کند.

امروز همچنین «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا ضمن دیوانه خطاب کردن رئیس مجلس نمایندگان این کشور به دلیل سفر به تایوان، گفت هر اقدامی که او انجام می‌دهد، با شکست مواجه می‌شود. (جزئیات بیشتر)

جزئیات بیشترانتهای پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 525779