maktabi
26 اسفند 1401 - 07:27

پایان زودهنگام سفر نتانیاهو به آلمان

با وجود آن که نتانیاهو در نظر داشت تا سفر سه روزه به آلمان داشته باشد، اما بحران داخلی در مناطق اشغالی فلسطین باعث شد تا او برنامه های خود را نیمه تمام در برلین رها کند و به تل آویو بازگردد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز اطلاع رسانی فلسطین، رادیو ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم به سفر کوتاه خود به آلمان پایان داده و دقایقی قبل به تل آویو بازگشت.

سفر نتانیاهو به برلین قرار بود سه روزه باشد اما به علت انفجار اخیر در مجدو این سفر نیمه تمام ماند. پیشتر در چهارشنبه گذشته اعلام شده بود که همزمان با بحران داخلی رژیم صهیونیستی و در شرایطی که اعتراضات علیه تغییرات در نظام قضائی وارد یازدهمین هفته شده، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم طی سفری سه روزه راهی برلین خواهد شد. به نوشته فرانس ۲۴، در آستانه این سفر و همچنین سفر برنامه‌ریزی‌شده نتانیاهو به لندن، یک هزار نویسنده، هنرمند و پژوهشگر در نامه‌ای به سفرای دو کشور مذکور (آلمان و انگلیس)، خواستار لغو سفر وی شده بودند. منابع عبری زبان تاکید کردند که ۱۰۰۰ نفر از نویسندگان و شخصیت‌های دانشگاهی رژیم صهیونیستی درخواست عدم استقبال از نتانیاهو در آلمان و انگلیس را مطرح کرده‌اند. به گفته این منابع، این شخصیت‌ها در طوماری که تحویل سفرای رژیم صهیونیستی در انگلیس و آلمان شده، تاکید کرده بودند که تل آویو در مرحله بسیار خطرناکی قرار دارد و به سمت دیکتاتوری پیش می‌رود. آن‌ها همچنین هشدار داده بودند که تصمیم کابینه نتانیاهو برای تغییرات در نظام قضائی حقوق شهروندان را در معرض خطر قرار خواهد داد و موجب سرکوب آزادی نویسندگان و هنرمندان خواهد شد. دیوید گروسمن نویسنده سرشناس از جمله امضا کنندگان این طومار بود.

همچنین در آستانه عزیمت نتانیاهو به برلین، معترضان، تظاهرات خود را به فرودگاه بن‌گورین کشانده و بنرهایی به دست داشتند که روی آن خطاب به نخست وزیر رژیم صهیونیستی نوشته شده بود «برنگرد.» بنا به اعلام دفتر نتانیاهو، او و شولتز قرار بود تا درباره «موضوعات امنیتی به ویژه مساله ایران و همچنین تحولات منطقه‌ای» بحث و گفت‌وگو کنند.

همچنین قرار بود نتانیاهو در این ملاقات، بر لزوم اعمال تحریم‌های بیشتر علیه تهران تاکید و کشورهای اروپایی را نسبت به این کار ترغیب کند. این نخستین دیدار نتانیاهو و شولتز در سمت‌های کنونی‌شان بود. نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی همچنین قرار بود با فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس‌جمهور آلمان نیز دیدار و گفت‌وگو کند، اما پایان زودهنگام سفر نتانیاهو به آلمان بسیاری از این برنامه‌ها را ناتمام گذاشت و نتانیاهو ناگزیر شد زودتر به تل آویو بازگردد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1097021